Bakırköy Cinsel Terapi Merkezi

by admin
bakırköy cinsel terapi
Randevu İçin: 0507 684 52 29

Cinsel terapi, organik bir nedene bağlı olmayan, cinsel ilişkiyi olumsuz etkileyen ve devamlı olan, kişilerin günlük işlevlerini doğrudan ya da dolaylı olarak etkileyen cinsel problemlerin ortadan kaldırılması amaçlayan terapi işlemi çeşididir.

Cinsel terapide yapılan uygulamaları ise, özel olarak cinsel terapi konusunda eğitim almış kişiler tarafından uygulanır. Cinsel terapilerde başarı oranı oldukça yüksektir. Terapi süresi kişiden kişiye farklılık gösterir. Detaylı cinsel öykü alındıktan sonra cinsel birleşmeye engel olan inanç ve davranışlar üzerinde durulur. Cinsel terapi egzersizleri ile terapi desteklenir.

 

Kimler Cinsel Terapi Yapar?

Psikoloji ya da psikiyatri uzmanlığının üstüne, cinsel terapi alanında özel bir eğitim programını tamamlayan kişiler cinsel terapi yapabilir. Cinsel terapi özel bir uzmanlık alanıdır ve cinsel işlev bozukluklarının tedavisi için bu konuda özel bir eğitim alınmalıdır. Eğitim alınan kurumun neresi olduğu ve etik ilkeler doğrultusunda mı eğitim verdiği özellikle öğrenilmelidir.

 

Bakırköy Cinsel Terapist Ne yapar?

Bakırköy Cinsel terapi esnasında bireylere ve çiftlere temel cinsel yaşam bilgileri verir. Kadın ve erkeğe dair temel fizyolojik bilgiler, cinsel etkinliğin aşamaları, cinselliğe dair doğru bilinen yanlışlar ve bunun gibi bilgiler, birçok çift için yaşam boyu gerekli olacak bilgilerdir. Özellikle bizim gibi, erken yaşlarda sağlıklı cinsel bilgilendirme yapılmayan, cinselliğe ayıp, tabu gibi bakılan toplumlarda, cinsel terapist, kendisine yapılan başvurularda, sıkıntı konusu ne olursa olsun, bu temel bilgileri vermelidir, bu onun sorumluluğudur diye düşünüyorum.

 

Ayrıca vajinismus ismi verilen, erken boşalma, ereksiyon (sertleşme) bozukluğu, cinsel istek bozuklukları, orgazm bozukluğu gibi cinsel işlev bozukluklarının tedavisini yapar. Bu tedaviler, çeşitli ev ödevleri ve çalışmaları aracılığıyla gerçekleştirir. Bu çalışmalar ise, cinsel terapi seansı içinde ayrıntılı olarak aktarılır. Kişi ya da çift bu uygulamaları evde yapıp bir sonraki seansa gelir. Çalışmanın nasıl geçtiği konuşulup, terapist tarafından değerlendirilip, yeni bir çalışma planlanır. Cinselliğin bir bütün olduğunu düşünür ve vurgular. 

Bakırköy Cinsel terapi esnasında başka sorunlar veya yanlış bilgiler olduğunu gözlemliyorsa, bireye ve çifte o konularda da yardımcı olur. Örneğin, başvuru sorunu vajinismus ise ama çiftin sevişmeleri ile ilgili sorunlar olduğunu bilgi olarak almışsa, bu konuda da iki tarafın doyumlu olması için, çiftin yarar göreceği belli ipuçları ve bilgileri vermektedir. Eğer eş ile birlikte gelinmişse, cinsel sorunları çözümleme sürecinde, çiftin iletişim ve problem çözme becerilerini geliştirmeye de çalışır. 

Bakırköy cinsel terapi seanslarında aslında çifte sürekli biçimde cinselliğin de diğer başka konular gibi rahatça konuşulabildiğini hem kendi tutumu ve davranışı ile hem de sözel olarak anlatmaya çalışır. Yani, cinselliğe dair konuşurken, ses tonunun ürkek ya da kaygılı olmaması, beden dili olarak da rahat ve özgüvenli olması başvuran bireye veya çifte bir model oluşturur. Terapi seansları bittiğinde, cinsel iletişimleri rahat olan, kendi duygu ve düşüncelerini ifade etmekte zorlukları varsa bunları aşmış bir çift olmaları hedeflenir.

Cinsellik hayatın normal bir parçasıdır ve doyumlu bir cinsel yaşam için doğru ve sağlıklı cinsel bilgiler edinmek önemlidir. Gerek bilgilenmek, gerekse her hangi bir cinsel bozukluğun tedavisi için cinsel terapistlere başvurabilirsiniz.

 

CİNSEL TERAPİDE NELER YAPILMAZ?


İstismara ve oyalamaya açık bir alan olan cinsel sorunların tedavisinde danışan ya da hasta özellikle şu unsurlara dikkat etmelidir. Cinsel tedaviler, psikoterapi oturumları muayenehane veya hastanelerde yapılır. Görüşmelerin sıklığı, süresi ve temel ilkeleri belirlidir. Tedavilerin bilimsel olarak kanıta dayanması gerekir. Cinsel terapi almak isterseniz Bakırköy cinsel terapi merkezimize başvurabilirsiniz.

Mesaj Gönder
Yardıma mı İhtiyacın Var?
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by